IE-brug (husdyrbrug med intensiv fjerkræ- eller svineavl) skal hvert år inden den 31. december indberette oplysninger til kommunen i henhold til husdyrgodkendelsesbekendtgørelsen.
I kan med GeoEnviron 13.3 og frem planlægge og masseoprette administrative tilsyn og opfølgninger på landbrug for et helt år. Værktøjet er synligt for superbrugere, med markering i TAP på sagsbehandlerlisten.
Åbn landbrugsmodulet og find værktøjet i menuen øverst til venstre.
Denne vejledning indeholder hjælp til opsætningen:
- Sagsbehandler som er ansvarlig for planlægning
-
- A. Oprettelse af en tilsynstype til formålet.
- B. Oprettelse af en opfølgningstype til formålet
- Filtrering i listen over landbrug
- Registrering af sagsflow for tilsyn/opfølgninger
- Overblik over planlagte/udførte tilsyn/opfølgninger
1. Sagsbehandler som er ansvarlig for planlægning
Angiv hvilke sagsbehandlere, som skal have adgang til menupunktet 'Planlægning af administrative tilsyn og opfølgninger'. Dette menupunkt er kun synligt for sagsbehandlere i planlægningsteamet, og som har markering i feltet TAP i fanen Sagsbehandlere, der findes under menupunktet Stamdata/Fælles stamdata/Diverse - fanen Typer & Koder.
2a. Oprettelse af en tilsynstype til formålet
Planlægningsværktøjet anvender en bestemt udpeget tilsynstype til at planlægge de administrative tilsyn. Hvis ikke I har en egnet tilsynstype i forvejen, skal denne oprettes til formålet.
Kodelisten findes under: Stamdata > Fælles Stamdata > Tilsyn > Kontrol- og tilsynstyper
Det er frit for jer at vælge henholdsvis kode og navn.
Kun tilsynstypen Ingen kan benyttes (de sendes ikke til DMA).
2b. Oprettelse af en opfølgningstype til formålet
Planlægningsværktøjet anvender en bestemt udpeget opfølgningstype til at planlægge opfølgninger. Hvis ikke I har en egnet opfølgningstype i forvejen, skal denne oprettes til formålet.
Kodelisten findes under: Stamdata > Fælles Stamdata > Tilsyn > Kontrol- og tilsynstyper
Det er frit for jer at vælge henholdsvis kode og navn.
Alle opfølgningstyper af typen Kontrol kan benyttes.
3. Filtrering i listen over landbrug
Når I åbner planlægningsværktøjet, skal I vælge mindst én lokalitetsstatus, udfylde art, type, år og ansvarlig sagsbehandler og klikke på Hent-knappen for at trække en liste over landbrug, der opfylder kriterierne.
Er listen meget lang, og I ønsker at dele opgaven op, kan I filtrere i listen. Trykkes Masseopret på en filtreret liste, er det KUN de udvalgte landbrug i den filtrerede liste, der oprettes administrativt tilsyn/opfølgning for.
Filtrer fx på kategori 1a og hovedaktivitet og planlæg på den måde administrative tilsyn/opfølgninger for udvalgte landbrug.
Dobbeltklik eventuelt på rækken for at springe ind på landbruget.
5. Registrering af sagsflow for tilsyn/opfølgninger
I kan registrere sagsflow i håndtering af, om landmændene indsender de krævede oplysninger, når et tilsyn eller en opfølgning er tilknyttet en uafsluttet sag via journalnr i ekspanderet visning af fanen Tilsyn eller Opfølgning. Skift fx sagsstatus på sagen fra 'venter på yderligere oplysninger' til 'lever op til krav'.
Læs mere om oprettelse af sag på sagsfanen
Læs mere om registrering af tilsynsdata
6. Overblik over planlagte/udførte tilsyn/opfølgninger
I GeoEnviron Kalender kan du hurtigt få overblik over - både dine egne og/eller andres:
- Planlagte og udførte tilsyn
- Planlagte og udførte opfølgninger
Læs mere om GeoEnviron Kalenderen
I Rapporter/Tilsyn og Sager findes to rapporter, hvor du kan filtrere på administrative tilsyn og kategori 1a:
- Planlagte tilsyn
- Udførte tilsyn
Her findes også en rapport, hvor du kan se sagsstatus på uafsluttede sager tilknyttet tilsyn/opfølgninger:
- Igangværende sager
Kommentarer
0 kommentarer
Artiklen er lukket for kommentarer.