For kunder, der selv hoster DMA servicen og/eller GeoEnviron, har vi udarbejdet et script, som I skal køre, når I har opgraderet til GeoEnviron 12.3 og DMA service 2.2. Filen findes som et link nederst i denne artikel.
- Genindlaes_virk_land_brugerbetaling.sql
Dette script får DMA servicen til at gensende alle tidligere overførte virksomheder og landbrug med brugerbetaling og/eller fremmede tjeneste ydelser i år eller forrige år til DMA, uanset om de er faktureret eller ej.
Læs eventuelt mere om overførsel af brugerbetaling
Når I efterfølgende registrerer brugerbetaling og/eller fremmede tjeneste ydelser i år eller forrige år i GeoEnviron, vil de automatisk blive overført til DMA, uanset om de er faktureret eller ej.
Tjek, at de berørte landbrug/virksomheder bliver gensendt til DMA
Hold øje med GeoEnviron Kalender.
Læs eventuelt mere i GeoEnviron Kalender og DMA status
Se samlet brugerbetaling i år eller forrige år i DMA
Samlet brugerbetaling fordelt på de forskellige virksomhedsgrupper i forbindelse med godkendelser eller tilsyn fremgår af tilsynsindberetningen for i år eller forrige år på DMA.
Samlet indberetningsoversigt: log på dma.mst.dk, under genvejen "indlæs data", klikker du på "årlig tilsynsindberetning" og vælger i år eller forrige år som periode.
I brugerbetalingsfeltet i tilsynsindberetningen på DMA kan du se en sammenlægning af brugerbetalingsbeløbene for kommunens anvendte tid og eksterne ydelser, sendt fra GeoEnviron.
Tidligere var det kun brugerbetalingsbeløbet for kommunens anvendte tid, der blev optalt her.
Vejledning til kørsel af script
Det er ikke nødvendigt at stoppe servicen, men vær sikker på, at servicen "ikke er igang med noget", når dette script køres.
Et SQL script køres på denne måde:
- Opret en ny mappe et vilkårligt sted.
- Gem vedhæftede fil i denne mappe.
- Afslut GeoEnviron, hvis programmet kører.
- Åbn GeoEnviron programmet og log på med adminstrator-login.
- Fjern eventuel markering i feltet 'Integreret login'.
- Indtast brugernavnet for administrator og det tilhørende kodeord. Klik OK.
- Vælg menupunktet: System Adm.|Import-Eksport af Data | Importér til Tabel.
- Klik på knappen: Eksekvér SQL script.
- Vælg sql-filen i Åbn-boksen.
- Vent et øjeblik, mens filen køres.
- Klik Annuller til muligheden for at åbne endnu en sql fil.
- Gem log-filen for kørslen i samme mappe.
- Luk Import-Eksport vinduet.
- Afslut GeoEnviron programmet.
Kommentarer
0 kommentarer
Artiklen er lukket for kommentarer.