Når en prøve/analyse indlæses via indlæsningsfaciliteten 'Import/ekspost af data - laboratoriefiler' til GeoEnviron er de oprettede prøvesteder og boringer de 'knager' hvorpå analyseresultaterne sætter sig fast, så de kommer ind på det korrekte prøvested/boring på det korrekte anlæg.
Prøvesteder og boringer med de rigtige indtag skal derfor være oprettet INDEN prøver/analyser fra et anlæg indlæses.
OBS: Nedenstående metode til oprettelse af nye boringer i GeoEnviron er kun gældende indtil boringerne kan hentes og/eller synkroniseres via Jupiter-integrationen.
Hvor findes information om boringen?
Informationer som boringens DGU nr. og hvilket indtag prøven stammer fra, vil oftest være oplyst på prøvens medsendte analyseblanket.
Hvis det ikke er oplyst på analyseblanketten, kan det alternativ findes i prøvens STANDAT-fil.
I STANDAT-filen er boringens DGU nr. defineret under koderne -1183, -1184 og -1185, mens boringsindtags-nummeret er defineret under koden -1502.
Boringens formål/type er ikke oplyst på analyseblanketten eller i STANDAT-filen. Den kan i stedet findes ved at fremsøge boringen inde i Jupiterdatabasen (https://data.geus.dk/JupiterWWW/index.jsp) via det fundne DGU nr. Her kan der også findes oplysninger om boringens stamme.
Når man har fundet disse data, er man klar til at oprette boringen.
Opret en boring
Start med at åbne boringsmodulet via menuen oppe i venstre hjørne af GeoEnviron-vinduet.
Når modulet åbnes vil det automatisk være i søgetilstand (angivet i toppen af modulvinduet). Afbryd denne ved klik på knappen 'Afbryd'. Læg mærke til at teksten i toppen af modulvinduet har ændret sig fra "SØGETILSTAND" til "Unavngiven".
Fjern flueben i 'indberettes', som vil åbne for manuel oprettelse af boring beskrevet i denne vejledning (imodsætning til oprettelse af boring hentet fra Jupiter).
Klik ind på feltet "Boringsnr."
Indtast boringens DGU-nr. i feltet "Boringsnr.". Klik herefter på den grønne tekst "Boringstype", og vælg boringstypen fra den fremkomne liste.
Klik herefter på ude i højre side. Der fremkommer nu en boks, der spørg om boringens stamme og indtag skal oprettes automatisk.
Det anbefales, at klikke "Ja" til dette. Ved at klikke "Ja", oprettes der automatisk en stamme og et indtag, begge med numrene 1.
Registrer stamme og indtag
Stamme
Gå til fanen Boreteknik -> Teknik.
Erstat 1-tallet i feltet "Nr." under "Stammer" med det korrekte nummer og klik på ude i højre side.
Indtag
Gå til fanen Boreteknik -> Indtag.
Erstat 1-tallet i feltet "Indtag" med det korrekte indtagsnr. Klik på L-knappen (til højre for feltet "Indtag") og vælg den korrekte stamme fra dem fremkomne liste.
Tjek at feltet "Indberettes" er afkrydset og klik på ude i højre side.
Boringen er nu gemt, med den registrerede stamme og indtag.
Skal der oprettes flere indtag på en boring, skal man klikke ind på en af felterne under fanen Indtag, og klikke på ude i højre side af GeoEnviron vinduet. Der fremkommer ny en ny linje på fanen, hvor der kan registreres et nyt indtag.
Husk at klikke på ude i højre side af GeoEnviron-vinduet, for at gemme indtastningen.
Kommentarer
0 kommentarer
Artiklen er lukket for kommentarer.