Spørgsmål:
Jeg har problemer med at indhente godkendte vandanalyser fra Jupiter. Når jeg højreklikker og trykker ”vis jupiterdata” på fanen 'Prøver' får jeg fejlkode: -4
Svar:
Det man skal være opmærksom på er at vandanalyser hentes ned automatisk via Jupiter-servicen. Analyserne bør altså komme ind af sig selv. Man kan holde øje med processen i vandindvindingskalenderen under fanen Jupiter.
Når en prøve ikke hentes ned kan der være flere årsager:
1. Jupiter-servicen er stoppet. Tjek loggen i vandindvindingskalenderen. Jupiter-Servicen er kørende, når der udføres job, som kan ses i loggen.
2. Datogrænsen for hentning af prøver og analyser er for høj. Tjek grænseværdien under system Adm, opsætning, systemopsætning, fanen fælles opsætning og guppen Jupiter integration, 'Dato-grænse for prøver og analyser'. Default er 2014.
3. Der er fejl i analysedata. I Jupiterloggen vil der stå en fejlbesked, som kan pege på hvor problemet ligger (fx et udgyldigt datoformat: 3. januar 0001). Identificer hvilke prøver der er problematiske og bestil et udtræk på GEUS's hjemmeside i PC Jupiter XL format. Det kan være nødvendigt at kontakte GEUS for at rette på datafejl.
4. Der mangler kodelister (fx std00210.dat) i GeoEnviron. Hvis dette er problemet kan fejlen ses i 'loggen' der hvor Jupiterservicen er indstalleret. Kontakt Geokon support ved brug for hjælp:
Bed IT om at trække en log-fil fra den server hvor Jupiter-servicen kører. Det er en god ide lige at genstarte servicen før logfilen trækkes:
Åbn Kontrolpanel -> Administration (engelsk: Administrative services) -> Logbog (engelsk: EventViewer).
Under 'Logfiler for programmer og tjenester (engelsk: 'Applications and services') findes GeokonEventLog.
Filtrér logfilen, så den viser hændelser fra den seneste 24 timer, og gem derefter den filtrerede logfil i *.evtx format.
Kommentarer
0 kommentarer
Artiklen er lukket for kommentarer.